• Zpátky do minulosti

  17. 11. 2019 | Akce

  V pátek 15. listopadu 2019 jsme zavzpomínali na 17. listopad 1989. Žáci ve svých třídách zhlédli film 1989 – Z deníku Ivany A., který on-line zpřístupnila organizace Jeden svět na školách. Při dokumentu žáci vyplňovali přichystané pracovní listy. Ty potom s třídními učiteli vyhodnotili a diskutovali o tom, co zažívali učitelé v osudovém roce 1989. Z této diskuze vzešlo heslo, které mělo být takovým poselstvím, co nám sametová revoluce dala, nebo vzala. Hesla jednotlivých tříd budou vystavena ve 2. patře školy.

   

  Následně žáci navštívili velmi bohatou expozici, která byla připravena ve školních dílnách. Díky mnohým učitelům vznikla zajímavá sbírka. Žáci se mohli seznámit s věcmi z denního života od pionýrského šátku, přes vkladní knížku, dobové časopisy a učebnice, hračky až po plynové masky. Nejvíce žáky překvapila kvalita toaletního papíru. Divili se, co je to za úzký pečicí papír. My, co si jej pamatujeme, tak ještě teď nás ta vzpomínka na určitých místech „bolí“.

   

  Poté pokračovala prezentace, ve které se žáci seznámili s tím, jak probíhal školní rok před sametovou revolucí, jak vypadaly třídy, stroje, na kterých se jejich předchůdci učili. Také si mohli přečíst požadavky, které sepsali učitelé tehdejší SPŠ v listopadu/prosinci 1989. Na závěr prezentace byla pro žáky připravena soutěž, ve které hádali, kdo je na fotografiích. Jednalo se o podobizny současných učitelů z let 1984 – 1989. Věřím, že připravená expozice a prezentace mnohé potěšila a pobavila. Velké díky za přípravu patří třídám 1. A, 1. B a hlavně děvčatům z 2. A.

   

  Závěr celodenního workshopu tvořilo vysazení lípy, stromu svobody, v areálu školy. Jakmile byl strom zasazen, tak jsme si poslechli hymnu ČR a vnitřně poděkovali studentům, kteří se v listopadu 1989 postavili tehdejšímu režimu.

   

  Nyní bych chtěla vyslovit veliké díky všem učitelů, kteří zapůjčili osobní věci do expozice. Bez nich by tato akce nebyla tak povedená. Děkuji.

   

  Více fotek a video uvidíte během týdne na FB školy.

   

  Mgr. Věra Krakovská, organizátorka workshopu k 17. listopadu 1989


  Nejnovější aktuality

  Skip to content