Střední průmyslová škola a obchodní akademie v BruntáleLogo střední průmyslové školy a obchodní akademie v Bruntále

Stáž učitelů odborných předmětů

 

Na základě dohody managementu zúčastněných stran jsme se jako učitelé odborných předmětů naší školy zúčastnili ve dnech 4. až 8. června 2018 týdenní stáže ve firmě AL INVEST Břidličná, a. s.

Management AL INVESTU nám vzorně připravil zázemí a časový harmonogram průběhu stáže, jejímž cílem bylo seznámit nás s organizační strukturou, výrobním programem, technologickými cestami a s výrobním zařízením největší firmy na okrese Bruntál v oboru výroby produktů z hliníkových slitin nejen republikového, ale i světového významu, která se neustále dynamicky rozvíjí a pružně reaguje na požadavky trhu.

 

Byli jsme podrobně a kvalifikovaně seznámeni jak vedením, tak přímo techniky z výroby se vstupy, technologickými procesy a výstupy v rámci jednotlivých útvarů – Výroba Plechy a Fólie, Divize Obaly s technickými a technologickými detaily problematiky výroby, včetně systému řízení jakosti, zkoušení materiálů, provozních a pomocných hmot. Mimo jiné jsme poznali také problematiku přípravy, rafinace a legování tekutého kovu, jeho další zpracování na kontilití a následné válcování plechů, svitků a fólií včetně technik jejich povrchové úpravy – lakování, podlepování, hlubokotisku, flexotisku i UV flexotisku. Okrajově nás seznámili také s energetickou soustavou, skladovým a olejovým hospodářstvím. Velmi zajímavé bylo vybavení laboratoří – mechanické i chemické a kvantometr, kde nám předvedli nejčastěji používané zkoušky.

Na závěr jsme poznali problematiku údržby strojního zařízení, plánování preventivních prohlídek, běžných, středních i generálních oprav včetně tvorby dokumentace pro jejich realizaci a řízení průběhu zakázek.

 

Stáž pro nás byla přínosem a jsme rádi, že získané poznatky budeme moci aplikovat při výuce a zkvalitnit proces tvorby profilu absolventa naší školy s cílem jeho snadnějšího uplatnění na trhu práce. Tomu jistě přispěje také řada plánovaných exkurzí, které nám AL INVEST rád umožní, aby firma vešla více do povědomí našich žáků, z nichž se jistě někteří rozhodnou v ní pracovat, protože firma nabízí svým zaměstnancům zajímavý program celoživotního vzdělávání a s tím související karierní růst, o čemž se již přesvědčují někteří absolventi naší školy, se kterými jsme se mohli na různých pracovních pozicích setkat a kteří se k nám s radostí hlásili, což nás potěšilo.

 

Jednou z vizí AL INVEST Břidličná, a. s. je pracovat na vývoji slitin hliníku s vysokou pevností za účelem výroby výkovků z těchto slitin pro automobilový průmysl a vzhledem k tomu, že v rámci nových ŠVP již na naší škole je obor Strojírenství pro automobilový průmysl, vidíme další možnosti v rozvoji spolupráce mezi touto společností a naší školou se záměrem kvalitní přípravy našich žáků mimo jiné také pro tuto firmu.

 

 

Ing. Břetislav Půda a Ing. Květoslav Bedáň,

učitelé odborných předmětů na SPŠaOA Bruntál  

 


Vloženo: 16/06/2018 | Počet zobrazení: 1171x | Vložil: Mgr. Nikola Königová
nahoru
Vyhledávací formulář