Střední průmyslová škola a obchodní akademie v BruntáleLogo střední průmyslové školy a obchodní akademie v Bruntále

Modernizace školní sítě

Infrastruktura SPŠ a OA  

Infrastruktura SPŠ a OA prošla v posledních šesti měsících velice zásadní modernizací. Infrastrukturou se rozumí vše, co slouží k provozu školy, od umístění aktivní prvků, přepínačů a severů, jejich chlazení a napájení až po jednotlivé služby, pro koncového uživatele, jako je např. připojení k wifi, autentizace, vedení agendy studentů a zaměstnanců, monitorování chodu apod. Celková investice přesáhla 2,2 mil. Kč. Škola se díky této investici stala organizací s nejrychlejší přípojkou k internetu ve městě Bruntál (440 Mbps upload/download). Denně připojujeme do školní sítě až 850 zařízení od školních počítačů, přes IP telefony, tiskárny až po soukromá zařízen žáků. Nově škola také poskytuje ve svém areálu FREE WIFI.

 

Síťová infrastruktura 

Pro připojení koncových stanic bylo pořízeno 27ks gigabitových aktivních prvků řady Cisco Catalyst C2960X v konfiguraci 24 a 48 portů a s napájením PoE+. Celá síť školy je tak kompletně gigabitová. Tyto nové aktivní prvky nahradily dosluhující řadu  stomegabitových přepínačů C2950 a C2960 . 

 

Bezdrátová síť 

Celá bezdrátová síť je řešena a spravována dvěma centrálními kontroléry řady Cisco C3504, celkem 30ks přístupových bodů řady Cisco AIR-CAP1702 podporují nejnovější standard 802.11ac. Nahrazena tak byly všechna wifi zařízení na platformě Mikrotik. 

Pro bezdrátové připojení byla zavedena nová síť spsoa-free, která slouží jako dočasné připojení pro hostované návštěvy školy. Stačí jednoduchá registrace přes formulář, přístupové údaje přijdou žadateli přes SMS na zadané mobilní číslo. 

 

Serverová infrastruktura 

Pro virtualizaci byly pořízeny dva výkonné servery HP DL360 (2x CPU E5-2620v4, 128GB RAM, 1TB SAS HDD RAID5). Všechny služby serverové infrastruktury, tj. servery jako např. moodle, bakaláři atd. jsou bez výjimky virtuální na platformě ESXiVšechny virtuální stroje (VM) se pravidelně zálohují do oddělené lokality. 

 

Monitoring a SMS brána 

Veškeré dění v síti a na serverech je monitorováno systémem Icinga2. Správci tak okamžitě vědí o výpadku konektivity, o výpadku switche nebo serveru či dokonce o výpadku některé ze služeb (SSH, LDAP, WWW) apod. 

Součástí monitoringu je SMS brána, které informuje o výpadcích správce ihned prostřednictvím SMS zprávy a je nezávislá na internetové konektivitě. 

 

Identity Management – IDM 

IDM je, zjednodušeně řečeno, taková databáze všech uživatelů školy. Tj. zaměstnanců, studentů, externistů apod. Součástí IDM je také jednotná správa hesel. Uživatel nastavuje své primární heslo v IDM a odtud dojde k jeho synchronizaci do všech ostatních systémů jako např. Office365, Bakaláři, Moodle apod. Na pozadí IDM je standardní databáze LDAP, což umožňuje napojení dalších systémů v budoucnu. 

Reset hesla do IDM si každý uživatel provádí sám "mávnutím” své ISIC/ITIC karty u terminálu, o dočasném hesle je informován prostřednictvím SMS zprávy na svůj mobilní telefon. 

Dostupné na idm.spsoa.cz

 

Internetová konektivita 

Připojení sítě školy do internetu zajišťují nyní tři poskytovatelé o kapacitách 200Mbps (mikrovlnný spoj), 200Mbps (optický spoj), 40Mbps (wifi 5GHz spoj).  

Kapacita linek je rozložená mezi jednotlivé podsítě školy a připojení do internetu jsou vzájemně zálohovaná. To znamená, že pokud vypadne jeden z poskytovatelů, veškerý provoz je přesměrován na druhého atd. a to transparentně bez nutnosti zásahu správce. 

Nové je také zavedení konektivity protokolem IPv6 do všech sítí školy.

 

Celková obnova počítačové sítě a splnění náročeného standardu konektivy škol bylo financováno z Integrovaného regionální operačního programu.


Vloženo: 20/01/2019 | Počet zobrazení: 2733x | Vložil: Ing. Jan Meca
nahoru
Vyhledávací formulář