Střední průmyslová škola a obchodní akademie v BruntáleLogo střední průmyslové školy a obchodní akademie v Bruntále

Otevření laboratoře pro 3D tisk -TV reportáže

Nová laboratoř pro 3D tisk na Střední průmyslové škole a Obchodní akademii v Bruntále byla slavnostně otevřena ve středu 12. prosince. Záštitu nad akcí převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Stanislav Folwarcny.

 

Bruntálská průmyslovka připravila pro své žáky další novinku. Tentokrát je zaměřena na technologie aditivní výroby známé též jako 3D tisk. Žáci mají v učebně k dispozici celkem 20 tiskáren. Mimo 16 žákovských tiskáren, které používají technologii postupného vrstvení materiálu, mají žáci k dispozici unikátní tiskárnu, která umožní tisknou výrobky z kompozitních materiálů (např. karbon, kevlar). Tyto výrobky mohou dosahovat až 98% pevnosti hliníku. Další zajímavou technologií, kterou mohou žáci využit, je technologie SLA. Ta umožňuje tisknout výrobky s velmi vysokou přesností až 25 mikrometrů. Tato technologie se využívá nejen ve strojírenství, ale uplatnění najde i ve šperkařství nebo při výrobě zubních náhrad. Poslední je tiskárna pro tisk velkých modelů.

 

Investice do laboratoře významně rozšíří možnosti výuky, především v návaznosti na výuku 3D modelování. Žáci budou mít možnost si vymodelované objekty vytisknout. Mimo běžnou výuku budou žáci využívat 3D tisk v rámci svých praktických maturitních prací.

 

„Dnes je velmi obtížné udržet v rychlosti inovací krok se soukromými firmami. Firmy dnes masivně investuji a zvyšují nároky na kvalifikaci svých zaměstnanců. Oblast 3D tisku se do firem již zavádí. Praktické znalosti této technologie budou brzy běžnou součástí kvalifikace absolventů středních škol. Právě proto jsme se rozhodli vybudovat a vytvořit zázemí pro výuku této technologie.“ uvedl Jan Meca, ředitel školy.

 

Nová laboratoř stála bezmála 3 mil. Kč a byla financována z Integrovaného regionálního operačního programu. Laboratoř je počtem tiskáren největší v Moravskoslezském kraji.

 

TV REPORTÁŽE

Česká tevlevize - Události v regionech

TV Polar - Studuj u nás (6 minuta)


Připojené album: Slavnostní otevření laboratoře pro 3D tisk
Vloženo: 14/12/2018 | Počet zobrazení: 2589x | Vložil: Ing. Jan Meca
nahoru
Vyhledávací formulář