• Zajímavá statistika, hrátky s procenty a tělesa

  27. 3. 2022 | Ostatní

  Přednášející Ing. Martina Litschmannová, Ph.D. a RNDr. Pavel Jahoda, Ph.D. z VŠB TU z katedry aplikované matematiky Ostrava zajímavou a hravou formou seznámili naše studenty s matematikou v běžném životě. Přednášky si volili studenti sami dobrovolně. Celkem 80 studentů využilo možnosti, že matematici přijeli k nám a seznámili je s tímto obsahem:

  Vadí – nevadí?

  aneb Statistika kolem nás Opravdu je na tom svět tak špatně, jak se nám zdá na základě informací, které se na nás hrnou z médií? Jak na tom jsme ohledně vnímání reality? Umíme správně vyhodnocovat informace, které nám jsou předkládány? V rámci přednášky si studenti ověří své znalosti o stavu současného světa a zkusí se zamyslet nad tím, zda jsou ochotni a schopni kriticky přijímat předkládané informace. Přednáška je poctou Hansi Roslingovi a jeho knize Faktomluva.

   

  Hrátky s procenty 

  Možná se to někomu nezdá, ale témata spadající do oblastí pravděpodobnosti a statistiky se objevují v našem každodenním životě poměrně často. V této přednášce si ukážeme několik příkladů spojených s interpretací (a dezinterpretací) procentuálních údajů a počítání s procenty v kontextu reality.

   

  Tělesa 

  Cílem přednášky je seznámit studenty s algebraickým pojmem těleso, dát jej do kontextu s již dosaženými znalostmi, uvést klasické příklady těles a zkonstruovat jedno velice neklasické těleso.

   

   

  Za PK Mgr. R. Matonoha

   


  Nejnovější aktuality

  Skip to content