• IT infrastruktura

  Infrastruktura SPŠ aOA

  Infrastruktura SPŠaOA prošla v posledních šesti měsících velice zásadní modernizací. Infrastrukturou se rozumí vše, co slouží k provozu školy, od umístění aktivní prvků, přepínačů a severů, jejich chlazení a napájení až po jednotlivé služby, pro koncového uživatele, jako je např. připojení k wifi, autentizace, vedení agendy studentů a zaměstnanců, monitorování chodu apod.

   

  Síťová infrastruktura

  Pro připojení koncových stanic bylo pořízeno 27ks gigabitových aktivních prvků řady Cisco Catalyst C2960X v konfiguraci 24 a 48 portů a s napájením PoE+. Celá síť školy je tak kompletně gigabitová. Tyto nové aktivní prvky nahradily dosluhující řadu  stomegabitových přepínačů C2950 a C2960 .

   

  Bezdrátová síť

  Celá bezdrátová síť je řešena a spravována dvěma centrálními kontroléry řady Cisco C3504, celkem 30ks přístupových bodů řady Cisco AIR-CAP1702 podporují nejnovější standard 802.11ac. Nahrazena tak byly všechna wifi zařízení na platformě Mikrotik.

  Pro bezdrátové připojení byla zavedena nová síť spsoa-free, která slouží jako dočasné připojení pro hostované návštěvy školy. Stačí jednoduchá registrace přes formulář, přístupové údaje přijdou žadateli přes SMS na zadané mobilní číslo.

   

  Serverová infrastruktura

  Pro virtualizaci byly pořízeny dva výkonné servery HP DL360 (2x CPU E5-2620v4, 128GB RAM, 1TB SAS HDD RAID5). Všechny služby serverové infrastruktury, tj. servery jako např. moodle, bakaláři atd. jsou bez výjimky virtuální na platformě ESXiVšechny virtuální stroje (VM) se pravidelně zálohují do oddělené lokality.

   

  Monitoring a SMS brána

  Veškeré dění v síti a na serverech je monitorováno systémem Icinga2. Správci tak okamžitě vědí o výpadku konektivity, o výpadku switche nebo serveru či dokonce o výpadku některé ze služeb (SSH, LDAP, WWW) apod.

  Součástí monitoringu je SMS brána, které informuje o výpadcích správce ihned prostřednictvím SMS zprávy a je nezávislá na internetové konektivitě.

   

  Identity Management – IDM

  IDM je, zjednodušeně řečeno, taková databáze všech uživatelů školy. Tj. zaměstnanců, studentů, externistů apod. Součástí IDM je také jednotná správa hesel. Uživatel nastavuje své primární heslo v IDM a odtud dojde k jeho synchronizaci do všech ostatních systémů jako např. Office365, Bakaláři, Moodle apod. Na pozadí IDM je standardní databáze LDAP, což umožňuje napojení dalších systémů v budoucnu.

  Reset hesla do IDM si každý uživatel provádí sám „mávnutím” své ISIC/ITIC karty u terminálu, o dočasném hesle je informován prostřednictvím SMS zprávy na svůj mobilní telefon.

  Dostupné na idm.spsoa.cz

   

  Internetová konektivita

  Připojení sítě školy do internetu zajišťují nyní tři poskytovatelé o kapacitách 200Mbps (mikrovlnný spoj), 200Mbps (optický spoj), 40Mbps (wifi 5GHz spoj).

  Kapacita linek je rozložená mezi jednotlivé podsítě školy a připojení do internetu jsou vzájemně zálohovaná. To znamená, že pokud vypadne jeden z poskytovatelů, veškerý provoz je přesměrován na druhého atd. a to transparentně bez nutnosti zásahu správce.

  Nové je také zavedení konektivity protokolem IPv6 do všech sítí školy.

   

  Hlášení závad v IT infrastruktuře

  Pro hlášení problémů, poruch, závad kdekoli ve školní síti, na počítačích v učebnách používejte přednostně formulář na hlášení závad, který je dostupný po přihlášení na adrese zavady.spsoa.cz. Závada bude přiřazena k řešení konkrétní osobě. Bez zadání hlášení nebude požadavek vyřízen!

   

  Webové portály

  Podstatnou část IT infrastruktury tvoří také webové služby.

  Portál Popis Správce Kontakt
  www.spsoa.cz hlavní stránky školy Správce: Bc. Václav Paveza

  Redaktor: Mgr. Nikola Königová

  Správce: paveza@spsoa.cz

  Redaktor: konigova@spsoa.cz

   

  portal.spsoa.cz systém pro správu a resetování hesel do webových portálů (www.spsoa.cz,) a do školní sítě. Hlášení závad v IT. Ing. Jiří Pánek panek@spsoa.cz
  zavady.spsoa.cz hlášení závad Ing. Jiří Pánek panek@spsoa.cz

   

  mail.spsoa.cz společný mailový portál Office 365 školy, má samostatná uživatelská hesla – mimo autoritu portal.spsoa.cz RNDr. Luděk Šnirch snirch@spsoa.cz
  bakalari.spsoa.cz školní informační systém (prospěch, absence), má samostatná uživatelská hesla – mimo autoritu idm.spsoa.cz. Lukáš Pospíšil cernoch@spsoa.cz
  rozvrh.spsoa.cz celoškolní rozvrh RNDr. Iva Muchová muchova@spsoa.cz
  pocasi.spsoa.cz školní meteostanice Ing. Jiří Pánek panek@spsoa.cz
  www.strava.cz správa strávníků, objednávky jídel Mgr. Renáta Kolářová spicakova@spsoa.cz
  Skip to content